Home > Sports

ALL-CIF Southern Section Teams: Spring Sports

Banner shutterstock 303150017

Instrumental in their teams’ respective marches to CIF-Southern Section titles, St. Anthony’s Tiare Jennings and Notre Dame/Sherman Oaks’ Chris Hall earned CIF-Southern Section Player of the Year honors in their respective sports, highlighting a banner spring for local Catholic high school athletics.

Jennings, a freshman infielder for St. Anthony’s softball team, was named Division 6 Player of the Year, while her coach, Adrian Ponce, was named Coach of the Year. Another Notre Dame freshman, pitcher Brooke Townsend, was named to the Division 6 first team, as was senior infielder Jessica Fox of Notre Dame/Sherman Oaks.

Hall earned top honors in Division 2 volleyball, and his father Jim was named Coach of the Year. Two more Knights, seniors Sean Auten and Brandon Dunn, were named to the Division 2 first team.

In this first of a three-part “All Star Recap” of the year in Catholic high school sports, Angelus News presents a look at those student-athletes earning All-CIF honors in spring sports, as presented by the LA84 Foundation and selected by coaches.

SOFTBALL

In addition to Division 6 cited above, first team selections included the following:

Division 1: Neli Cesares-Maher, senior, Mater Dei.

Division 2: Sarah Ellerick, senior, Rosary; Nia Carter, sophomore, St. Paul; Paige Vargas, junior, Santa Margarita; Dakota Casper, senior, St. Lucy’s Priory.

Division 3: Clarissa Lartte, junior, St. Bonaventure.

Division 4: McKenzie Wilson, junior, St. Joseph/Lakewood.

Division 5: Brianna Sanchez, sophomore, Alverno; Julianna Berry, senior, Alemany; Bobbi Aguirre, senior, Pomona Catholic; Halli Hunter, sophomore, St. Joseph/Santa Maria.

Division 7: Aimee Jiminez, junior, Connelly; Dominique Montelongo, junior, St. Mary’s Academy; Christy Hoffman, senior, Providence; Noelle Mourani, freshman, Connelly; Natalie Gudino, senior, St. Genevieve.

BASEBALL

Division 1: Seniors Jayson Gonzalez, Bishop Amat; Royce Lewis, JSerra; Jonathan Schiffer, Mater Dei; and Hunter Greene, Notre Dame.

Division 2: St. John Bosco seniors Charlie Nasuti and John Kuhn.

Division 3: Ethan Patrick, junior, La Salle; Aaron Roose, senior, Paraclete; Joey Estes, sophomore, Paraclete

Division 4: Serra juniors Bryan Sanders and John Jackson.

Division 6: Jake Golbranson, senior, St. Monica Academy; Andrew Donini, sophomore, St. Anthony; Ryan Gervais, junior, St. Bernard.

Division 7: Will Goodwin, junior, Bishop Diego.

BOYS’ VOLLEYBALL

In addition to Division 2 named above:

Division 1: Loyola seniors J.P. Riley, Will Bantle and Brady Wedbush.

Division 3: Bishop Montgomery’s Ben Crocker, seniors, and Daniel Matheney, junior, and Paraclete sophomore Jared Johnson.

SIGN UP FOR OUR DAILY EMAIL NEWSLETTER
TOPICS